Datamatrix – popis jednotlivých polí

A. Parametry digitálního otisku výplatného stroje

 • celkový rozměr otisku: délka 54 mm, výška 24 mm
 • barva otisku tmavá (např. modrá, černá)
 • rozlišení tisku v rozmezí 300-600dpi
 • soubor údajů obsažený v otisku včetně 2D kódu je jedinečný

DIG_ZNAMKA


B. Obsah otisku výplatního stroje

Identifikace poštovního operátora
Neměnné definované logo České pošty vycházející z logo manuálu ČP

Datum podání “01.08.2012”
Proměnná informace, která určuje den frankování, resp. podání zásilky. Informace o datu je přenesena do 2D kódu.

Hodnota výplatného “000.00”
Proměnná informace o částce za použité poštovní služby dle příslušných kategorií a váhy z aktuálního ceníku. Informace o ceně a váze zásilky je přenesena do 2D kódu.

Produktový kód zásilky “MMM”
Proměnná informace reprezentující produktovou skupinu a službu vycházející z číselníku produktů. Informace o kódu je přenesena do 2D kódu. Pro označení kódu zásilky lze použít kombinaci max. 3 alfanumerických znaků.

Licenční číslo výplatního stroje “L12345678”
Jednoznačný a neměnný údaj přiřazený ČP konkrétnímu výplatnímu stroji. Slouží jako jednoznačný identifikátor pro celou řadu administrativních, ekonomických a smluvních vztahů mezi klientem a ČP. Informace o licenčním čísle je uložena v 2D kódu.

Počítadlo zásilek “#00 000 008”
Proměnná informace o počtu zásilek vyplacených od uvedení výplatného stroje do provozu. Registr zaznamenává pouze otisky, které mají uvedenou hodnotu výplatného. Informace o hodnotě z kumulativního registru je přenesena do 2D kódu.

Podací pošta a PSČ “Brno 19, 619 00”
Neměnný údaj o podací poště navázaný na “Dohodu” s Uživatelem výplatního stroje (max. 3 řádky obsahující 15 znaků).

2D – datamatrix code
2D – datamatrix code obsahuje řetězec zakódovaných informací sloužící pro kontrolu a autenticitu informací o zásilce.

Jeden komentář k “Datamatrix – popis jednotlivých polí

 1. Ivan Leiš

  DODRŽUJME OFICIÁLNÍ NÁZVOSLOVÍ

  V poslední době mne silně znepokojilo odchýlení používaných termínů od oficiálních, ať již navázaných na oficiální normy či od schválené filatelistické názvosloví, a příklon k filatelistickému slangu a zjednodušeným či zkratkovitým výrazům. Je to zejména v souvislosti s novým fenoménem ve světě našich výplatních otisků – modrých digitálních.

  Dochází k tomu nejen mezi filatelisty, ale zejména v prezentaci a propagačních materiálech generálních zástupců výrobců. U nás se objevují termíny jako ” digitální známka” pro výplatní otisk, “frankovací stroj” pro výplatní stroj, “hodnota výplatného” pro výplatní hodnotu, “podací pošta” pro dohlédací poštu a jiné odchylky. Doplňuji, že otisk není “výplatný otisk”, ale “výplatní otisk”.

  Vše by se mělo odvíjet od poštovního řádu a norem specifických i nadřazených (pro modré otisky je to těžce hledatelná norma ČP 186389/2014/PRM). Sběratelům doporučuji, aby používali oficiální termíny v zájmu dorozumění. Pokud vycházejí z oficiálních dokumentů České pošty či generálních zástupců výplatních strojů na našem území, které přenášejí germanismy a anglicismy do češtiny z originálních firemních dokumentů, radím se přidržet oficiálního názvosloví. Pokud se vyskytne i v oficiální normě Ćeské poště chybný termín, je víc než záhodné na něj upozornit s cílem tento termín změnit.

  Jinak bychom se obloukem mohli ocitnout u “frankotypů”, “mankolistů” a “štočků”, což snad nebudeme chtít….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..