Rozpoznání soustav a okruhu uživatelů

K rozpoznání soustav a okruhu uživatelů slouží první dvě číslice v číselném označení stroje nalevo nad čárovým kódem. V současnosti máme čtyři okruhy uživatelů a tři soustavy. Soustavy dostaly na trh i předchůdce výplatních strojů v barvě červené (někde jsou již licence uvedeny, ale zmatečně, někde ne, soustavy se dají poznat podle katalogu anebo podle výrazných znaků strojů těchto výrobců).

Digitální otisky v modré barvě

  • Komerční uživatelé
    • výplatní stroje Frama – licence  L81 – tato soustava zatím nepronikla do okruhu pošt,
    • výplatní stroje Francotyp – Postalia – licence  L88 – tato soustava zatím nepronikla do okruhu pošt,
    • výplatní stroje QUADIENT (Neopost) – licence L87 (pozor, někteří uživatelé nepoužívají označení oprávněného uživatele – může se zaměnit s výplatními stroji, které používají pošty!).
  • Poštovní uživatelé (pošty)
    • výplatní stroje QUADIENT (Neopost) – licence L97 (zatím se používá jen základní korpus otisku bez označení oprávněného uživatele – propagační a příležitostné štočky apod.). Sem se řadí vámi zaslaný otisk – používá pošta.

Ještě malá poznámka.

Čeští sběratelé stále používají toto odlišení, slovenští již zařadili pošty mezi ostatní komerční uživatele, již nerozlišují  a vlastní seznam pro pošty nemají tak, jako my. Mají též otisky v modré barvě, Slovenská pošta začal o mnoho dříve než my, zatím registrujeme čtyři typy těchto otisků.

Snad vám tento návod pomůže se orientovat v těchto otiscích.

Autor příspěvku: Ivan Leiš

Jeden komentář k “Rozpoznání soustav a okruhu uživatelů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..