Sběratelství výplatních otisků

Sběratelství výplatních otisků je v poštovním provozu vedle jiných technických vymožeností fenoménem naší doby. Vzniklo ve dvacátých letech 20. století současně s proniknutím červených výplatních otisků do poštovního provozu při vyplácení zásilek poté, co Světová poštovní unie (UPU) oficiálně dala na svých světových kongresech v Madridu (1920) a ve Stockholmu (1924) souhlas s jejich používáním a stanovila pravidla. Článek 42 světové úmluvy o používání výplatních strojů v poštovním provozu se stal základem pro tento způsob vyplácení, které se poté masivně rozšířilo po celém světě.

Od těchto let se hodně změnilo. Mechanické výplatní stroje koncem 20. století byly postupně nahrazovány digitální verzí vyšší generace. Pokrok si našel i území České republiky a její poštovní provoz. Přinesl velkou změnu v podobě moderních digitálních výplatních strojů zprvu v červené barvě, posléze – od roku 2014 – i v modré barvě a s matrixem. Moderní stroje nejen svým mechanismem vytváří digitální známku, ale zaznamenávají i data o zásilce. Pyšní se konektivitou LAN a USB. Mohou zásilku vážit a přijmout kreditování na dálku. Automaticky aktualizují i poštovní tarify. Předností je i emailové upozornění na stav inkoustu ve stroji a dálková diagnostika. Statistiky a monitoring poštovních nákladů jsou samozřejmostí. Veřejnost tyto posly nové techniky přijala a v roce 2015 počet uživatelů těchto strojů narostl.

I sběratelská obec ihned po jejich zavedení zaostřila svou pozornost a začala tyto nové artefakty sběratelství shromažďovat a věnovat se jim. Koncem roku 2015 nastala logická situace, že je nutno vytvořit první katalog, spíše seznam umožňující nejen shromáždit dostupné informace z poštovního provozu sběratelským pohledem, ale vytvořit jednotný jazyk pro sběratelské dorozumění pro logickou výměnu.

Nyní máte možnost se na KATALOG podívat, zhodnotit je a případně navrhnou jeho úpravy a změny.

Ivan Leiš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..